Načeva – Koval – Vtípil

Sobota 25.5.2024 | Hlavní stage | Hudba

Letos na Ponavafestu zahrají tři výrazní hudebníci v nečekané fúzi. Vystoupení Načeva – Koval – Vtípil je společnou performancí, která je mixem hudby Tomáše Vtípila a písní Moniky Načevy s Michalem Kovalem na pomezí improvizace. Trio vystupuje velmi výjimečně a pokaždé je premiérou něčeho nového – je propojeno poetikou českých básníků-outsiderů.

Monika Načeva se objevila začátkem 90. let jako zpěvačka temných básní Jáchyma Topola. Její skladby jsou experimentální, spolupracuje s osobnostmi z Čech, Slovenska i Anglie. Hlavním rysem je práce s básněmi, originální přístup a mimožánrová cesta. Jako herečka hrála v kultovních divadlech A-studio Rubín, Ha-divadlo a Sklep.

Tomáš Vtípil je český hudební skladatel, multiinstrumentalista (především houslista), performer, zpěvák, člen několika hudebních uskupení rozličných žánrů, autor filmové a scénické hudby, hudební producent a básník, který koncertuje také s Monikou Načevou, se kterou taktéž v minulosti vytvořili hudbu k baletu Gustav Klimt, a letos se k ní připojí i na hlavní stagi Ponavafestu.
Ve zbrusu novém seskupení se Načevě podařilo spojit hudebníky a zvukové alchymisty z opačných pólů české alternativní scény. Jedním z nich je i Michal Koval (Masomlejn, DG 307, s Načevou nahrál album Nebe je rudý), který ji bude doprovázet na basovou kytaru i na Ponavafestu.