O festivalu

PonavaFest je různobarevný open air festival nezávislé kultury, umění a dobrého jídla a pití v brněnském parku Lužánky. 

Bez plotů a bez vstupného.

Festival založil v roce 2016 kavárník a hédonista Vít Kalvoda. Za osm let historie se na pódiích v parku Lužánky představily nejen hvězdy české i zahraniční nezávislé scény, třeba Vltava, Dunaj nebo The Killing Popes, ale také nadějná hudební skupenství jako Tygroo, Cermaque či Heimat. Škála žánrů sahá od jazzu, folku či různých odnoží rocku přes rozmanité hudební fúze a nečekaná setkání po folklorní ozvěny. 

Pestrý hudební line-up každoročně doprovází řada povznášejících akcí, jako jsou multimediální performance, divadelní představení, aktivity pro děti a jejich rodiče, slam poetry extempore,přednášky nebo workshopy. Festivalový jarmark s jídlem ze všech koutů světa doplňují artefakty poctivých rukodělných řemesel, voňavý antikvariát či bleší trh s kuriozitami i poklady pro nostalgiky.

Uvolněné a svobodné multižánrové setkání PonavaFest se pravidelně odehrává v brněnském parku Lužánky s ohledem na ekologii: místo jednorázových plastů na místě dostanete vratné kelímky, případně se chopte vlastních pohárů na nápoje.

Devátý ročník festivalu se právě chystá, sledujte nás na Facebooku 👉 facebook.com/PonavaFest

„Jsme festival, který dýchá pro umění, komunitu a pro svobodu. Na místní scéně rosteme z devadesátých, protože to byly naše malý šedesátý, a pak se to už všechno jaksi začalo kazit. Ponava je čistý tok skrytý v podzemí, ale my jsme se rozhodli jej uvést na světlo Boží, aby zde byl pro lidi. Park Lužánky vyrostl nejprve sám kolem řeky Ponavy a teprve pak byl upraven vysazením ušlechtilých dřevin. Tak i my v něm necháváme žít především místní umění krásně, samorostně a svobodně a jen místy do něj zasazujeme vzácné zahraniční dřeviny. Tento festival stále hledá nové cesty, stejně jako geniální šílenci, ze kterých je sestaven – nezávislí hudebníci a hudebnice, básníci a básnířky, výtvarníci a výtvarnice, divadelníci a divadelnice. Přijďte pro tohle dýchat jít s námi vlastní cestou!“
– Vít Kalvoda