Pokud čtete tento příspěvek, tak vám Ivu Bittovou a Vladimíra Václavka asi již nemusíme představovat.
Dovolte tedy, abychom přiblížili postavu v této formaci dosud nevídanou – Antonína Fajta:
Antonin Fajt je česko-americký skladatel, klavírista a producent elektronické hudby.
Narodil se v Brně a přestěhoval se do USA ve věku 15 let.
Svůj hudební projev staví na základech moravských tradic a výchově, kterou sám označuje jako “transientní”. Hudba je pro něj hledáním rytmických a melodických nuancí v interpretaci lidových písní, které překládá do jazyka improvizace, ovlivněného terénem americké hudební diaspory.
Jako sólista rád pracuje s preparovanými klavíry, upravenými klávesami a samplingem v reálném čase.
Mezi jeho vlastní kapely patří např. Mantis (projekt spolupráce s Íráncem Niloufarem Shiriem a Kanaďanem Benem Finleym) nebo Window s Mattem Normanem a Carolyn Hietterovou.
Komponuje pro soubory jako PUBLIQuartet (červenec 2012), Americký symfonický orchestr (květen 2014) nebo Da Capo Chamber Players (červen 2015).
Kromě hudby ale působí i v dalších oborech: za zmínku jistě stojí například spolupráce s choreografem Martinem Dvořákem (Torches of Freedom, Ema Destinnova), performerkou Serenou Caffrey (Sitting, Facing; Tidal Body) nebo divadelním režisérem Jonathanem Rosenberg (Moby Dick – Rehearsed).
Při své návštěvě České republiky se s radostí jako občasný host připojuje k Ivě Bittově a Vladimíru Václavkovi, jakož i dalším hudebníkům skupin Čikori a Dunaj.
V USA se mu poštěstilo spolupracovat s mnoha hudebníky, kteří stírají hranice různých přístupů k hudbě, jako s Tyshawnem Soreym, Mazzem Swiftem nebo Lisou Haris (Banff, 2019), Nicole Mitchell a Lukasem
Ligetim (Irvine, 2019) Gyanem Rileym či Evanem Ziporynem (MIT, 2016), Timothy Hillem, George Mrazem a dalšími.
V současné době Antonín žije v Los Angeles a studuje PhD. v oboru integrativní kompozice, improvizace a technologie na Kalifornské univerzitě v Irvine. Ve své disertační práci se zabývá vztahem hudby a krajiny.
Taky jste tak napjatí, jakým způsobem Tones pojme písně své matky, Ivy Bittové a Vladimíra Václavka? Neváhejte a přijďte to zjistit na Ponavu 20. 6. 2020.